Skip to content ↓

Staff

Senior Leadership Group

  • Mr A Tomlin
    Headteacher, History
  • Mr G Mulligan
    Deputy Headteacher, History
  • Mr R Artingstoll
    Assistant Headteacher, Head of Key Stage 3
  • Mrs M Brooker
    Associate Assistant Headteacher, Head of Key Stage 4, Head of English, Designated Safeguarding Lead
  • Mr C Brinn
    Assistant Headteacher, Head of Key Stage 5
  • Mrs J Argent
    Bursar & Estates Manager

Pastoral Team

  • Mr R Artingstoll - Head of Key Stage 3, Assistant Headteacher, Film Studies, French
  • Mrs M Brooker - Head of Key Stage 4, Assistant Headteacher, Head of English
  • Mr C Brinn - Head of Key Stage 5, Assistant Headteacher, Physical Education, Business
  • Mrs J Frost - Year 7 Pastoral Learning Manager, Head of Modern Foreign Languages
  • Miss A Phillips - Year 8 Pastoral Learning Manager, Lead teacher for Music
  • Mr J Weller - Year 9 Pastoral Learning Manager, Head of Physical Education
  • Mr B Finch - Year 10 Pastoral Learning Manager, History
  • Mrs A Edwards - Year 11 Pastoral Learning Manager, French
  • Miss P Andrews- Lucas - Year 12 Pastoral Learning Manager, Science
  • Mr A Whiting - Year 13 Pastoral Learning Manager, Geography, Finance
  • Miss E Damms - Pastoral Support Worker

Art, Photography and Design Technology Department

  • Mrs N Ormiston - Head of Art and Design Technology
  • Mrs D Johnson - Lead Teacher for Design Technology, Art
  • Mrs M Newbury - Design Technology
  • Mr H Ryan - Design Technology Technician
  • Mr R Wyllie - Art, Photography, Design Technology

Business and Finance Department

  • Mr C Lindo - Head of Business and Finance
  • Mr C Brinn - Business, Assistant Headteacher
  • Miss A Burgess - Finance
  • Mrs A Edwards - Business
  • Mr J Swaffer - Business
  • Mr A Whiting - Finance

English, Drama and Film Studies Department

  • Mrs M Brooker - Head of English, Assistant Headteacher
  • Mr P Reynolds - Second in English
  • Mr R Artingstoll - Film Studies
  • Mrs A Banyard - English, ITT Co-ordinator
  • Ms L Benson - English
  • Mrs F Birkin - English
  • Mr C Holley - English, Drama
  • Mr L Wain - English, Film Studies

Geography Department

  • Mr S Williams - Head of Geography
  • Mrs K Collinson - Geography
  • Mr A Whiting - Geography, Assistant Head of Sixth Form, Finance

History and Politics Department

  • Mr A White - Head of History and Politics
  • Mr B Finch - History and Politics
  • Mr G Mulligan - History, Deputy Headteacher
  • Mr N Sumner - History
  • Mr A Tomlin - History, Headteacher

ICT Department

  • Mrs A Bryant - Head of ICT
  • Miss A Burgess - ICT & Computing
  • Mr C Lindo - ICT
  • Mr J Pilford-Bagwell - Network Manager
  • Mr S Dale - ICT Technician

Mathematics Department

  • Mrs E Carter - Head of Mathematics
  • Mr M Chittenden - Second in Mathematics
  • Miss S Irinoye - Mathematics
  • Mr P McGinn - Mathematics
  • Mr J Okwok - Mathematics
  • Mr J Swaffer - Mathematics, Business Studies

Modern Foreign Language Department

  • Mrs J Frost - Head of Modern Foreign Languages, Pastoral Learning Manager KS3 (Year 7)
  • Mrs K Bailliez - Head of French
  • Mr R Artingstoll - French, Assistant Headteacher
  • Mrs J Bowker - Spanish, French
  • Mrs A Edwards - French, Pastoral Learning Manager KS4 (Year 11)
  • Mrs M Escribano Restoy - Spanish Language Assistant
  • Mrs C Ward - French

Music Department

  • Miss A Phillips - Lead Teacher for Music, Pastoral Learning Manager (Year 8)

Visiting Music Teachers

  • Mr J Bessell - Clarinet, Saxophone, Oboe
  • Mrs H Bridger-Smart - Piano
  • Mr M Burleigh - Piano/Keyboard, recorder
  • Miss K Coles - Violin, Viola
  • Mrs C Orton - Singing
  • Mr M Jenkins - Drums
  • Mr J Reeves - Guitar
  • Mr G Mason - Trumpet, Trombone, other Brass

Physical Education Department

  • Mr J Weller - Head of Physical Education, Pastoral Learning Manager KS3 (Year 9)
  • Mr C Brinn - Physical Education, Assistant Headteacher
  • Mr D Beeson - Physical Education
  • Mr M Feeney - Physical Education
  • Mr S Gooda - Physical Education Support Worker

Psychology Department

  • Miss K Morelli - Head of Psychology
  • Mrs H Gilson - Psychology

Religious Studies Department

  • Mrs R Sherwood-Farnfield - Lead teacher for Religious Studies and Year 7 ILP
  • Mrs K Mahoney - Religious Studies

Science Department

  • Dr P Stone - Head of Science
  • Dr K Sutton - Head of Chemistry
  • Miss C Aldam - Science
  • Miss P Andrews-Lucas - Science , Pastoral Learning Manager KS5
  • Miss C Hatley - Science
  • Mr R Phillips - Physics
  • Dr C Solanas - Chemistry, Science
  • Mrs J Williamson - Science
  • Mrs K Broad - Physics Technician, Learning Support Assistant
  • Mrs K Lightburn - Chemistry Technician
  • Mrs H Reid - Biology Technician

SEN Department

  • Mrs N Zarzycki - SEN Coordinator, Specialist Assessor
  • Mrs C Ayling -VI Curriculum Modifications Assistant
  • Mrs K Collins -Learning Support Assistant
  • Mrs J Gillman -Learning Support Assistant

Caretakers

  • Mr T Hewett - Senior Caretaker
  • Mr A Hewett - Caretaker
  • Mr K Tummon - Caretaker
  • Mr C Ayling - Part-time Caretaker

Catering Staff

  • Catering Manager
  • Mrs M Blackwell - Catering Assistant
  • Mrs J Wilkinson - Catering Assistant

Cleaning Staff

  • Miss S Butler
  • Miss A Katona
  • Miss S O'Donnell
  • Ms A Pitts
  • Mrs G Rai
  • Mrs J Shrubsall
  • Mrs S Standage
  • Mrs A Stephenson
  • Mrs J Stephenson
  • Mrs J Wilkinson

Cover Supervisors

  • Mr P Cornford - Cover Supervisor
  • Cover Supervisor

Exams Officer

  • Miss P Francis - Examinations Officer
  • Mrs C Roper - Examinations Assistant

Finance Department

  • Mrs J Argent - Bursar & Estates Manager
  • Mrs R Rich - Temporary Finance Manager

Library Resource Centre

  • Library Resources Manager - Mrs J Hall
  • Mrs M Lowe - Library Assistant

Midday Supervisors

  • Mrs S Chapman
  • Mrs D Dowling
  • Mrs J Pearce
  • Mrs A Stephenson
  • Miss B Stephenson
  • Mrs J Woodcock

Office Support Staff

  • Mrs C Ayling - Website, Reprographics, VI Curriculum Modifications & Administration Officer
  • Miss L Bateman - PA to Headteacher, DPO
  • Mrs J Cole - Admissions and Administration Officer
  • Mrs S Murphy - Attendance Officer
  • Mrs C Roper - Assessment Data Assistant, Examinations Assistant & Part-time receptionist
  • Mrs C Straine-Francis - Sixth Form Attendance Officer
  • Ms K Woodfine - Part-time receptionist